Hírek
2011. December 13. 07:46, kedd |
Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség
Elbocsátásokat okoz a béremelés

A GKI felmérése szerint a jövő évi minimálbér emelés miatt a cégek a minimálbéresek 4 százalékától válnának meg, ami 40 ezer munkahely megszűnését jelentené.
Molnár László, a GKI igazgatója a Gazdasági Rádiónak azt mondta, akad majd olyan szegmens, ahol akár a 7 százalékot is eléri az elbocsájtások aránya.
Molnár László szerint nagyarányú leépítés azoknál a vállalkozásoknál várható, amelyeknél a létszám 100 és 200 fő között van.A nagyvállalatok és az exportra termelő cégek viszont kevésbé csökkenthetik a dolgozói létszámot. Ezeknél a cégeknél körülbelül 2 százalékos elbocsájtásra lehet majd számítani.
A GKI felméréséből az derült ki, hogy a cégek háromnegyede egyáltalán nem kívánja emelni jövőre a dolgozók fizetését. A kutatás annak ellenére sokat sejtet a vállalkozások pesszimista hangulatáról, hogy a felmérés még azelőtt készült, hogy konkrétumokat lehetett volna tudni az adójóváírás eltörlése miatti keresetcsökkenés kompenzációját szolgáló elképzelésekről.
Kiderült: a munkáltatók nem a legalacsonyabb kereseti kategóriákba tartozókon kívánnak spórolni, a magasabb jövedelműek lesznek az adóváltozások nagy vesztesei. A jövőre elvárt 18 százalékos minimálbéremelés miatt cégek mindössze 4 százaléka tervez a legalacsonyabb jövedelmi kategóriába tartozó alkalmazottat elbocsátani, a legnagyobb (7 százalék körüli) a hajlandóság erre a 100 és 200 fő közötti vállalkozásoknál. A minimálbérnél magasabb bérek esetében ugyanakkor a munkáltatók 79 százaléka nem emel bért, 8 százalékuk inflációtól elmaradó béremelést tervez, s mindössze 13 százalék tartja vagy emeli alkalmazottai bérének reálértékét. A minimálbér-emelés tehát nem elsősorban a létszámra hat, hanem a minimálbér feletti rétegek keresetére.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 18. 09:47, péntek | Belföld
ÉKM: jó tempóban halad a Déli Körvasút 2. ütemének építése
Jó tempóban halad a Déli Körvasút 2. ütemének építése, a beruházás az elmúlt 100 év legjelentősebb budapesti vasútfejlesztése
2025. Április 18. 09:46, péntek | Belföld
NAV: érdemes minél előbb kiegészíteni bevallásukat azoknak, akiknek visszajár adó
2025. Április 18. 09:45, péntek | Belföld
Meteorológia: Mezőkovácsházán 30,6 Celsius-fok volt csütörtök délután
Csütörtökön először haladta meg a hőmérséklet Magyarországon ebben az évben a 30 Celsius-fokot - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán.
2025. Április 18. 09:44, péntek | Belföld
Kora nyárias időjárás várható a húsvéti hosszú hétvégén
Nagypénteken még több hullámban várható zápor, zivatar és a hőmérséklet is kissé visszaesik, de ezt követően nagyrészt napos, kora nyárias idő várható a húsvéti hosszú hétvégén, 20-26 Celsius-fok feletti maximumokkal